Lexicon Tercüme > Blog > Genel > Esci Dergiler – Esci Emerging Sources Citation Index Nedir – 2
  • lexicon
  • Yorum yapılmamış
Emerging Science Citation Index

Esci – Emerging Sources Citation Index Nedir

Lansmanı 2015 yılında yapılan Esci – Emerging Sources Citation Index bugün 8000’e yakın dergiyi geriye doğru taramakta ve indekslemektedir. Esci için ana amaç olarak bölgesinde önemli olan yayınları ve gelişmekte olan disiplinlerdeki araştırmaları daha görünür kılmaktır. Esci bugün 100’den fazla ülkeden dergiyi taramakta, akademik yayıncılığın gelişmesine katkıda bulunmakta ve bilimsel yayıncılığı desteklemektedir. Emerging Sources Citation Index kapsamındaki dergiler, yayın politikalarını sürekli korudukları için ilerleyen yıllarda bir üst indeks olan Science Citation Index Expanded’de kendilerine yer bulabilmektedirler.

Esci – Emerging Sources Citation Index değerlendirme kriterleri nelerdir?

Küresel düzeyde önem gösteren bölgesel yayınların gelişimini ve görünür olmasını destekleyen bir dizindir.
Birçok sektör, disiplin ve konuda önemli olan ve gündem olabilecek alanlarda yayın yapılmasını destekler.
Bağımsız yayıncılar ve bilimsel toplulukların araştırma ve yayınlarını paylaşıma açık hale getirir. Esci dergiler bu özellikleri ile hızla akademik yayıncılık dünyasında önem kazanmaktadırlar.

  • Derginin hakemli olup olmaması
  • Düzenli olarak yayınlanıp yayınlanmadığı
  • Derginin teknik kriterleri yerine getirip getirmediği (Issn, Çevrimiçi yayın vb.)
  • İngilizce olarak yazılmış yayınların olup olmadığı
  • Editör ve yazar kadrosunda farklı ülkeler ve kurumlardan insanların yer alıp almadığı gibi bir çok kritere göre  dergiler Esci’ye kabul edilirler ve düzenli olarak bu kriterleri koruyup korumadıkları takip edilir.

Görüldüğü üzere Esci kapsamında yer alan dergiler için gönderilen yayınların İngilizce olarak hazırlanıp hazırlanmadığı da önemlidir. Küresel ölçekte akademik yayıncılıkta İngilizcenin anlaşılabilirliği ve net olması dergilerin yayın kabul etme kriterleri arasındadır. Yayınlarınız için profesyonel çeviri, edit (redaksiyon), proofreading desteğine ihtiyaç duymanız halinde [email protected] üzerinden lexicon çeviri yetkilileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Emerging Sources Citation Index – Esci kapsamında ülkemizden yer alan yayınlarını görmek ve incelemek isterseniz bu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: esci dergiler, esci dergi listesi, esci dergi nedir, esci dergiler sosyal bilimler, esci dergi ne demek, dergipark esci, esci kapsamındaki dergiler, esci türk dergileri,  esci index dergiler, esci, esci nedir, esci indeksli dergiler, esci taranan dergiler, esci türk dergiler, emerging science citation index nedir

Yazar: lexicon

Bir cevap yazın